Idea projektu

Literatura niemieckojęzyczna to nie tylko wielkie nazwiska i klasyczne dzieła omawiane w polskich szkołach, ale także wielokulturowy tygiel czerpiący z wydarzeń historycznych, społecznych, różnych tradycji, języków czy obyczajów. W ostatnich latach coraz rzadziej sięga się w Polsce po najnowszą literaturę niemieckojęzyczną, podczas gdy w innych krajach stanowi ona wciąż impuls do dyskusji.

Kolejnym zagadnieniem jest próba reaktywacji czytania klasyki. Przede wszystkim należy zadać pytanie: co tę klasykę stanowi? Jak można na nią patrzeć z perspektywy wiedzy o świecie dzisiaj? 

Czas pandemii koronawirusa stał się świetną okazją do rozwoju propagowania czytelnictwa i to właśnie książka towarzyszy ludziom, którzy nie mogą się ze sobą spotkać. Obojętnie, gdzie się znajdują. Rok 2020 i 2021 wniosły do naszego życia wiele zmian, niektóre z nich mogą być z pewnością uznane za pozytywne. Jest wśród nich czas wolny spędzany nad książką, albo z czytnikiem w ręku, czy digitalizacja wydarzeń kulturalnych. Oba te aspekty stanowią trzon literackiego projektu online „Buch, czyli książka”. Nazwa projektu pochodzi od bloga instagramowego autorstwa mieszkającej na stałe w Berlinie inicjatorki projektu Natalii Prüfer, który poświęcony jest literaturze niemieckojęzycznej. Głównym zadaniem bloga „Buch, czyli książka” jest prezentacja nowości wydawniczych, informacji o autorach oraz nagrodach, a także ciekawostkach dotyczących współczesnej literatury niemieckojęzycznej.