Partnerzy

Fundacja POEMAT Michała Zabłockiego

Fundacja Poemat powstała w 2003 roku w Krakowie. Do najważniejszych jej celów należy organizacja i wspieranie inicjatyw upowszechniających twórczość poetycką, i promujących czytelnictwo, ale też wydawanie książek, organizacja i wspieranie innych wydarzeń artystycznych: teatralnych, kabaretowych, filmowych, plastycznych.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych akcji Fundacji są „Wiersze na murach” – codziennie po zachodzie słońca na murach kamienicy przy ul. Brackiej w Krakowie wyświetlany jest jeden nowy wiersz po polsku i po angielsku. Wiersze pisane są za pomocą portalu poetyckiego Emultipoetry.eu.

Fundacja Poemat jest również organizatorem akcji czytelniczej Dyskusyjne Kluby Czytelnicze, które w 2021 roku już po raz 6. gromadzą miłośników literatury w krakowskich księgarniach.

Propozycją dla dzieci są Wiersze do kolorowania – oryginalne poetyckie eksperymenty połączone z kolorowankami oraz warsztaty literackie prowadzone na ich bazie pod nazwą Centrum Leczenia Czytaniem.

Poza działaniami literackimi ważną częścią Fundacji jest Pracownia Piosenki, w ramach której tworzone są projekty muzyczne – widowiska i spektakle – oparte na tekstach poetyckich.

blog literacki „Wyliczanka” autorstwa Marcina Wilka

Blog książkowy, interaktywne forum i portal z wywiadami stworzony i redagowany przez Marcina Wilka, pisarza, dziennikarza, kuratora wydarzeń kulturalnych. Obok tradycyjnych odsłon na www, Fb i Insta funkcjonuje także na YT jako WyliczankaTV, gdzie znaleźć można ponad 100 wywiadów w cyklu #rozmoWyliczanki (osobami goszczącymi były m.in. Magdalena Grzebałkowska, Martin Polack, Siri Hustvedt, Katarzyna Tubylewicz, Sylwia Chutnik, Magdalena Parys, Matthias Nawrat). Od 2021 także jako podcast w cyklu „U Wilka mowa”. W szczególny sposób wspiera małe wydawnictwa i księgarnie, sporo miejsca poświęca także literaturze niemieckiej, a ostatnio literaturze poświęconej relacjom ludzkich zwierząt z nieludzkimi zwierzętami.

Dziękujemy za wsparcie / Danke für die Unterstützung:

Wydawnictwo Dumont Buchverlag

ROOF RECORDS Das Musik-Label bei ROOF Music